Enim kannatavad nende probleemide käes heledama I–III nahatüübiga inimesed. Kui rääkida Euroopast, siis Eestis on enim tuvastatud rosaatseat – peaaegu 23%-l inimestest (allikas Journal of Dermatology nr 86, 2020, lk 611).
Meie näonahk on õhem ja tundlikum nina ja põskede ümbruses. Seetõttu on nendes piirkondades veresooned paremini nähtavad ja ka nendega seonduvad probleemid on silmanähtavamad. Kuperoosa algab tavaliselt ninanurkadest ja levib veresoontevõrgustikuna üle põskede. Kuperoosa on tavaliselt varajane märguanne rosaatseast. Ei ole kinnitatud, et kuperoosast areneb 100 % rosaatsea, aga tihti nii juhtub.
Rosaatseat aitab ennetada õige nahahooldus
Rosaatsea puhul ei ole teada, mis seda nahahaigust põhjustab, küll on teada, et seda probleemi saab hoida kontrolli all, kui nahka õigesti hooldada ja kaitsta. Rosaatsea ehk põletikuline dermatoos on üldjuhul aeglaselt leviv haigus.
Teatud tegurid võivad ägenemist mõjutada. Teadus on tõestanud, et mõjutavad tegurid võivad olla nii geneetilised ehk pärilikud kui ka välised. Välisteks teguriteks on meie ilmastikust tulenevad järsud temperatuurimuutused, UV-kiirgus, alkohol, suitsetamine, stress ja füüsiline koormus, mis väljendub punetuse ja veresoonte laienemises, kahjustunud naha kaitsebarjäär, nahalest.
1. etapp ehk Prerosacea, mille sümptomiks on episoodiline punetus, naha tundlikkus ja ärrituvus.
2. etapp ehk Rosacea erythematosa teleanglectacia, kergem areng, ajutiselt tekkiv punetus, väikesed paapulid, tugev naha ärritus, sügelus, põletav tunne, torked.
3. etapp ehk Rosacea Papulopustulosa. Pidev punetus, põletikulised pustulid, mis eksisteerivad mitu nädalat, enamasti esineb sümmeetriliselt (nn liblikanägu), võib areneda ka silmadele. Seda vormi aetakse tihti segi aknega, aga puuduvad komedoonid. Selles etapis areneb tavaliselt välja nahalest (Demodex follicolorum), aga mitte alati.
4. etapp ehk Glandular hyperplastck Rosacea – granulaarne hüperplastiline rosaatsea. Esinevad suured põletikulised sõlmed ja kudede vohandid peamiselt ninal ja põskedel, rasunäärmete healoomuline suurenemine, rinofüüm (mille tunnuseks on mugulsibulat meenutav punane nina).
Kes peaksid Rosaatsea suhtes eriti valvsad olema?
Rosaatseat esineb enim naistel alates 35.–40. eluaastast, kuid viimasesse arengustaadiumi jõuavad tavaliselt mehed. Probleem vajab igapäevast hooldust. Mida varem me selle salakavala nahahaiguse avastame ja selle eest õigesti hoolitseme, seda tõenäolisem on, et haigus ei arene viimasesse arangufaasi.
Rusikareegel on kõigepealt mõista, mis probleemiga on tegemist, ja kui on selge, et tegu on rosaatseaga, on oluline varajane diagnoosimine ja õige nahahoolduse leidmine. Tuleb vältida kõiki naha- ja kehastressoreid ning kasutada väga õrnu nahahooldustooteid.
Eriti häid tulemusi annavad ColdPlasma ja laserhooldused (allikas Light Therapy: Which is Better, one or two. Ocular Sutface review, Feb 15, 2021). Kaitse oma nahka päikese ja külma eest. Jälgi, et kosmeetilised tooted oleksid võimalikult tolerantsed ja ei sisaldaks sünteetilisi toimeaineid. Ka teatud emulgaatorid võivad nahka ärritada ja probleemi kiiresti süvendada. Jälgi hoolega oma elustiili. Välista kõik, mis ärritab nahka.
Kuidas nahka hooldada?
Minu soovitused õigeks näohoolduseks oleks järgmised:
Hommikune puhastus õrna näoveega SLM-toonik. Õrn emulgaatoritevaba kaitsev päevakreem SLM Structure day, mis sisaldab SPF looduslikku kaitsefooni. Kasuta võimalikult naturaalseid jumestustooteid. Õhtul puhasta nahk SLM lotioni ja toonikuga, ning niisuta SLM niisutava emulsiooniga.
Imepärast paranemist näed, kui teed ColdPlasma – nahahooldust salongis ja kasutad SLM tooteid kodus. Hoidu happelistest toodetest, sest rosaatsea puhul on väga oluline tootevalik ja naha pH tasakaal. Koorimiseks kasuta SLM Enxyme koorijat, mis ei sisalda happelisi ensüüme.
Kasuta tooteid, mis sisaldavad ka veresooni tugevdavaid aktiivaineid, seda peamiselt kuperoosa puhul või rosaatsea alguses. Vältida tuleks igasuguseid teralisi koorijaid. Tee koostööd oma iluspetsialisti ja nahaarstiga, nii saad panna piiri rosaatsea arengule.